Na co si dát pozor při sjednání podnájmu

Řada lidí nemá jasno v tom, co je nájem a co podnájem, a často mezi nimi nedělají žádný rozdíl. Rozdíly ale jsou.

Podnájem bytu vzniká, jestliže nájemce (zpravidla družstevník, člen bytového družstva) umožní na základě podnájemní smlouvy užívat nájemní (družstevní) byt podnájemci. Kromě uzavření smlouvy mezi nájemcem a podnájemcem je obecně k platnosti podnájmu potřeba, aby s ním souhlasil pronajímatel, tedy vlastník bytu nebo domu (zpravidla bytové družstvo).

Souhlas pronajímatele není nutný, jestliže bude nájemce s podnájemcem v bytě bydlet společně.

V případě, že nájemce nemá souhlas pronajímatele (bytového družstva), podnájemní smlouva je neplatná. Podnájemce bude muset byt opustit a pronajímatel může nájemce z bytu vypovědět.

Pro bezproblémový podnájem je důležitý bezproblémový nájemce. Rozuměno bezproblémový směrem k bytovému družstvu. Proto doporučujeme na bytovém družstvu zjistit, zda má nájemce řádně uhrazeny všechny povinnosti k družstvu (nájem, vodu, popelnice atd.). V případě, že nájemce není zodpovědný a má dluhy nebo je pozadu s platbami je potřeba se mít na pozoru, protože v případě, že pronajímatel vypoví smlouvu nájemci, nebo ho dokonce vyloučí z družstva – PODNÁJEM KONČÍ také.

Diskuse

Buďte první, kdo okomentuje tento příspěvek.