Trvalé bydliště

Majitel: „zakazuji vám zřídit si v mém bytě trvalý pobyt (trvalé bydliště)“

Nájemník: „ale, podle zákona se přihlásit mohu, když mám uzavřenou řádnou nájemní smlouvu.“

A už je zaděláno na hustou atmosféru, která by se dala krájet. A i když si nájemník zřídí trvale bydliště bez souhlasu majitele (což opravdu může), tak se to majitel dozví, protože ho o tom vyrozumí úřad evidence obyvatel. A je oheň na střeše a vzájemné sympatie a důvěra, která panovala při podpisu nájemní smlouvy je pryč.

Dobrá zpráva je, že většina majitelů o tomto ustanovení NOZ ví a nemají s trvalým bydlištěm pro nájemníka problém. Pravda však také je, že někteří majitelé s tím problém mají a to z různých důvodů. Sám jsem někdy překvapen jaké důvody a obavy uvádějí. Někteří mají stále zažitá stará pravidla a obávají se, že budou muset nájemníkům shánět nové/náhradní ubytování. Obávají se také, že se nájemníků již nezbaví, protože není nástroj na to jak je odhlásit, ale nejčastěji se bojí exekuce respektive exekutorů, kteří přijdou za nájemníkem do jejich bytu a vše olepí nebo zabaví, protože tam má trvalé bydliště.

 

Takže co s tím? Co když majitel nesouhlasí s trvalým bydlištěm?

Většinou stačí s majiteli rozumně promluvit a dobře argumentovat.

 

Majitel:

Pokud máte strach, že do vašeho bytu vtrhne exekutor a myslíte si, že nepřihlášený nájemník – bez trvalého bydliště - takové riziko nepředstavuje, jste na omylu.

Nejdříve si ujasněme, že exekutor má skutečně jako vykonavatel soudního rozhodnutí právo vstoupit do bytu, který nájemci sice nepatří – nemá v něm zřízeno trvalé bydliště, ale má v něm své věci: „Exekutor je oprávněn učinit prohlídku bytu a jiných místností dlužníka, jakož i jeho skříní nebo jiných schránek v nich umístěných, kde má dlužník svůj majetek. Za tímto účelem je oprávněn zjednat si do bytu nebo do jiné místnosti dlužníka přístup, popřípadě uzavřené skříně, nebo jiné schránky otevřít.“. Z těchto pravidel tedy jasně vyplývá, že pokud exekutor důvodně usoudí, že by dlužník mohl mít ve vaší nemovitosti svůj majetek, může místnosti otevřít (kdykoliv, i bez vaší přítomnosti) a vstoupit do nich. Exekutor může tedy do pronajatého bytu vstoupit. Může v něm provést tzv. soupis majetku. A pokud do tohoto soupisu uvede i věci, které patří jiným lidem (např. vám jako pronajímateli), je nutné tento fakt podle pravidel občanského soudního řádu namítat. Proto v každém případě doporučujeme nepodceňovat Předávací protokol bytu včetně fotodokumentace.

 

Jak a kde mohu nájemníkovi trvalý pobyt zrušit?

Trvalý pobyt se ruší na odboru evidence obyvatel a osobních dokladů.

Žádost o zrušení musí podat oprávněná osoba (majitel nemovitosti, nebo i nájemce s platnou nájemní smlouvou).

Žadatel musí prokázat, že zaniklo užívací právo občana k objektu (byla ukončena nájemní smlouva, nebo prokazatelné doložení, že nájemník už v bytě nebydlí).

 

Nájemník:

Jaké výhody přináší nájemníkům trvalý pobyt ve vašem bytě?

  • s trvalým pobytem mohou nájemníci získat parkovací kartu na “modrou zónu” v Praze,
  • bez trvalého pobytu jen těžko přihlásí maminka své malé dítě do místní školky,
  • bez trvalého pobytu v místě bydliště můžete mít i problém při evidenci u některých lékařů,
  • trvalý pobyt v místě bydliště vám umožní v daném místě volit,
  • trvalý pobyt v místě bydliště vám zjednoduší např. výměnu ztraceného občanského průkazu

 

Diskuse

13.06.2018 15:40 / Jaroslav S.
Jeste bych doplnil,ze s trvalym bydlistem mate pravo mit radnou zdravotni pojisteni v CR to se tyka predevsim navratilcu s ciziny.. Ja mam trvaly pobyt a tak se nemusim o tom dohadovat s novym majitelem..urcite me to usnadni hledani bytu..
13.06.2018 15:39 / Jaroslav S.
Jeste bych doplnil,ze s trvalym bydlistem mate pravo mit radnou zdravotni pojisteni v CR to se tyka predevsim navratilcu s ciziny..
13.06.2018 15:38 / Jaroslav S.
Jeste bych doplnil,ze s trvalym bydlistem mate pravo mit radnou zdravotni pojisteni v CR to se tyka predevsim navratilcu s ciziny..