Jak jsme komunikovali s podvodníkem, který nabídl 2+1 v centru Prahy za 6500,- Kč

Skoro padesátimetrový byt na Praze 1 za tyhle peníze? No neberte to! Skvělá nabídka, za mimořádně příznivých podmínek. Kdyby to ovšem nebyl dokola se opakující podvod lidí, kteří podobné inzeráty stále častěji mají na internetu.

Realita je taková, za tyhle peníze vám prostě NIKDO byt v centru Prahy nepronajme a ví to každý, kdo se trošku zajímá o nemovitosti. Pozná to taky každý, kdo začne na internetu hledat byt v hlavním městě. Jsou ale i tací, co naletí a co je nejhorší, tak zaplatí. Předem. Cizímu člověku. Dva, tři nájmy a kauci.

Mezi nimi jsou určitě většinou mladí lidé, kteří se do Prahy stěhují za prací nebo za studiem a věří, že seženou hezké a levné bydlení co nejblíže centru Prahy a ejhle! Právě takovou nabídku objevili – super byt, super cena, centrum.

Narazil jsem na podobný inzerát a zkusil na něj odepsat.

Odpovídám na český mail – první odpověď v “lámané“ češtině – jsem z Polska, byt jsem dobře koupil a chci ho dlouhodobě pronajmout slušným lidem – říkám ano, beru, jsem slušný člověk – a dále už jenom anglicky mne požádal o informace (jméno, tel., adresu.....) – poslal jsem mu je a v další odpovědi bylo popsáno jak celá akce proběhne. Ničeho se neboj, všechno uděláme přes prostředníka – dnes tak populární společnost airbnb. ON: já půjdu tady v Polsku do kanceláře airbnb, předám jim klíče od bytu v Praze a tvoje kontakty. Jejich pracovník tě bude kontaktovat a až jim zaplatíš požadovanou částku 23.000,-Kč (dva nájmy + 10.000,-Kč jistota) samozřejmě v EUR, tak další jejich pracovník ti v Praze předá klíče.

A opravdu, druhý den mi přišel mail z office.airbnb@europe.com i s přiloženou fakturou, logem společnosti airbnb atd. Na faktuře uveden zahraniční účet v Itálii s odůvodněním, že pracovník airbnb, který to má na starost právě něco řeší v Itálii a za pár dní jede do Prahy i s klíči. No prostě podvod jak vystřižený z B-éčkové detektivky. A ještě ukázkové zneužití jména známé společnosti, která s celou věcí nemá absolutně nic společného. Naopak, jsme s nimi v kontaktu a čekáme na oficiální vyjádření. Bohužel komunikují pouze přes Twitter a ne zrovna pružně.

Co si ale může zjistit i laik je, že airbnb nemá žádný office/kancelář ani v Polsku ani v Praze, ale na druhou stranu musím přiznat, že faktura vystavená jakože airbnb vypadá opravdově. Takže podvodníci se umí přizpůsobit a pro zisk vymyslí cokoliv. V tomto případě platí stará moudrost: dvakrát měř a jednou řež, nebo: důvěřuj, ale prověřuj. Řešení je jednoduché. Vždy u pronájmu vyžadujte list vlastnictví a následně údaje z listu vlastnictví zkontrolujte v katastru nemovitostí na www.cuzk.cz. Potom Vás nemůže nikdo napálit.

Naštěstí to už řeší policie, ne tento konkrétní případ, o kterém píši, ale mnoho jiných již nahlášených. S jakým úspěchem zatím nevím, ale věřím, že s narůstajícím počtem poškozených tomu bude policie věnovat pozornost a viníka dopadne a obviní.

Zatím to vypadá, že si z toho podvodníci moc nedělají a ukazuje se, že jsou velmi vynalézaví a přizpůsobiví. A o tom chci právě mluvit. Nedávno byl zveřejněn článek s tímto tématem a upozorněním že: „Fiktivní pronajímatel komunikuje se zájemci anglicky e-mailem a platby žádá zaslat do zahraničí prostřednictvím služby MoneyGram.“ Nevím, zda se jedná o jednotlivce nebo organizovanou skupinu, nebo o rychlé přizpůsobení se, ale inzeráty jsou na internetu dál. Ostatně, sám jsem si to vyzkoušel.

Nabízí se diskuse o ochraně spotřebitele ve světle VOP (všeobecných obchodních podmínek) provozovatele internetového/inzertního serveru. Ve většině VOP se píše v zásadě toto: my Vám poskytneme prostor na internetu a umožníme tak předání informací, Vy nám za to zaplatíte, ale my neodpovídáme za nic, respektive nebudeme kontrolovat, ověřovat ani revidovat informace, které si vyměníte – kdo pak ochrání spotřebitele?

Nečekejte ode mne erudovaný právní rozbor, nejsem právník, ale nějak mi rezonují na jedné straně všeobecné podmínky provozovatele a na druhé straně právě zákon o ochraně spotřebitele. Opravdu provozovatel inzertního serveru neodpovídá za obsah a kvalitu poskytnutých/vyměněných/sdílených informací? Opravdu je tak jednoduché říci že: tady máte prostor – vyměňujte a sdílejte informace, ale se zodpovědností na mne nechoďte? Inzerce právě takového výše zmíněného bytu je jasný podvod, takže kdo má nést zodpovědnost? Naivní spotřebitel, nebo Provozovatel?

Minimálně je to k zamyšlení tvůrcům legislativy, zda nezpřísnit odpovědnost Provozovatelů internetových portálů za obsah zveřejňovaných informací. Není možné recenzovat nebo kontrolovat veškerou inzerci/obsah serveru to je jasné, ale do očí bijící nesmysl jako je byt po rekonstrukci 2+1 na Praze 1 za 6.500,-Kč?? Podle mého názoru je to jen chvilka programování navíc a hlavně zájem Provozovatele dobře sloužit spotřebiteli a ne jen své peněžence. Co Vy na to?

Zdroj: http://kotyz.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=587428

Diskuse

29.03.2021 18:55 / Pavel B.
Je totak skousel to na me komunikoval snim vcera adnes amater poslal mi pas ze byt v hk 3+kk 7000 platba predemna spolecnosti ucet v nemecku pry poslal kluce prislo ze spolecnosti ze nemaji tel zakaznikum a ze ty co jsou na zemi tak zavolaji atd napsal neni problem prines klice a smlouvu zaplatim hned samio podvod a jeste k tomu amater to dela dle mehio je asi tak on hen konik ja opateny dopredu nikdy neplatim nikdy jednou zaplatil za zboti a nedosli blba tisicovka pokud nekdi toto dela je. Vul jak andel ze ti asi je peknej blb ci blci posudte sami diky
20.03.2021 18:33 / Dominik V.
Podáno trestní oznámení , dostanu tě ty budulínku.
20.03.2021 16:56 / Dominik V.
Bohužel jsem naletěl, měl jsem růžové brýle a pro byt jsem se nadchl, nalákal mě , jsem mladý vůl Pokud někoho podvedl, navrhuju hromadnou žalobu podat neboť v týmu je síla a ten šulin musí skončit, než se napálí další mladí jako já. vavdominik4@gmail.com můžete mě kontaktovat
20.03.2021 12:20 / Patrik A.
Hroznej amatér, mi poslal z obou stran občanku jak on vás, tak ja na neho.. si na nej pujcim 4000kc a uvidíme kdo se bude smát.. hlavu jak slabikář... strašně mu ublizim
13.03.2021 19:59 / Petr P.
Dobrý den.Tento člověk dělá to jisté i ve Zlíně.Neuvěřitelné,že s tím nikdo nic nedělá :-(
04.02.2021 09:21 / Radomíra Š.
Dobrý den, podvodníci stále úřadují. Dostala jsem nabídku na pronájem bytu v Pardubicích.2+1 za 6250 Kč včetně energií, satelitní tv... Jelikož se mi to okamžitě nezdálo, podívala jsem se do katastru.Žádný majitel Dominik Puchalla není.Navíc jde znát, že používá překladač.Přitom napsal, že je Slovák.A samozřejmě vše by mělo být zaštítěno již zmiňovanou airbnb.Poslal i údajnou kopii pasu.Přestala jsem komunikovat,nevím jak s tím dál naložit?Chci tedy varovat, buďte opatrní.
26.01.2020 14:08 / Sylvie D.
Taky mám zkušenost. Dotyčný mi dokonce poslal kopii OP, to ovsem nevím, jestli je opravdu jeho. Nikde jsem to zatím nehlasila, kamse tedy o ratit, kdyzmam jen tu fotku a emailovou adresu a jméno ačíslo majitele účtu, někde že Španělska? Také se zastitovali jménem Airbnb. Díky Sylvie
08.03.2019 16:39 / Marketa F.
Zrovna nedávno, jsem komunikovala s takovym člověkem. Ovsem jak začal mluvit, ze vlastně neni v Čechách a přesně, ze preda klice vyse zminovane společnosti jsem radeji prestala komunikovat. To je neuvěřitelné jak jsou ti lidé drží..
26.11.2017 13:16 / Jana H.
Dá se s tím něco dělat v případě, ze jste už naleteli? Neorientuji se, neznám trh a protože znám AirBnB a jezdím přes ne, tak jsem právě zřejmě naletela a poslala již peníze... teprve teď mi známí poslali odkazy o podvodem jednání.... co teď? Pořadí nekdo co v tomhle případě dělat? Děkuji moc.