Hypotéky rostou a porostou!

Brzy tady bude zima a s cenami energií doufejme, že ne moc dlouhá. Budete potřebovat pořádné Espresso a nebojte se k tomu přidat ještě panáka něčeho tvrdšího.

Dobrý a krásný den,

Podíváme se na ceny nemovitostí a na jejich možný vývoj do budoucna. Z analýzy níže jasně vyplývá, že to byla poslední roky jízda, ale to víme i vidíme a cítíme sami i bez analýzy. Ovšem čísla hovoří jasně a když vidíte černé na bílém, že třeba v Ostravě stouply ceny nemovitostí za poslední roky o 98%, tak je to fakt síla.

A jak to bude dál? My ve Férovém pronájmu říkáme, že CENY NEMOVITOSTÍ URČUJE OCHOTA BANKY PŮJČOVAT PENÍZE. A právě teď se ukáže jestli pravdu máme nebo ne. Hlavní zprávou z minulých dnů je, že ČNB zvedá hlavní sazbu nejrazantněji od roku 1997, o 75 bb. na 1,50 % a se zvedáním sazeb bude pokračovat na každém dalším zasedání (nejbližší bude v listopadu). To znamená jediné – ČNB zdražuje peníze, respektive končí s levnými penězi a to se propíše do zdražení všech úvěrů a zejména hypoték. Zapomeňte tedy na hypotéky za 1,8%, zapomeňte na hypotéky za 2,4% a připravte se na hypotéky za 3,5% a do konce roku klidně za 4%. Předpokládáme, že trh s nemovitostmi zpomalí a toto všechno by se mělo promítnout v nájemním bydlení.

Vzhledem k očekávané vysoké inflaci na konci roku 2021 a co si budeme namlouvat i v roce 2022 okolo 6 až 7% v situaci, kdy nejspíše mzdy neporostou to bude velmi zajímavé. Pokud se Vám doteď nepodařilo získat vlastní bydlení a přemýšlíte o bydlení v pronájmu, tak doporučujeme uzavírat nájemní smlouvy na dobu delší než 1 rok.

Internetový portál Valuo.cz, který analyzuje data z realitního trhu, se zaměřil na tisíce prodaných bytů v posledních třech letech v červenci a srpnu. Z dat je jasně patrné, že se ceny ve všech zkoumaných 13 městech se značně zvýšily. Nejvýraznější zdražování nastalo v Ústí nad Labem, kde procentuální nárůst oproti roku 2018 překročil hranici sta procent. Naopak nejméně ceny ve stejném období vzrostly v Praze, zde je rozdíl oproti roku 2018 „jen“ 38 %.

Portál Valuo.cz se ve své analýze zaměřil na byty, které jsou v osobním vlastnictví, mají podlahovou plochu od 60 do 90 m2 a jsou v dobrém stavu nebo prošly kompletní rekonstrukcí (stav byl zjišťován z nabídek na realitních portálech). Vývoj ceny v letních měsících (období červenec + srpen) v rozmezí let 2018–2021 ve 13 krajských městech České republiky. Nejvyšší růst cen postihl Ústí nad Labem, zde se ceny zvedly o 118 %. A jen za poslední rok se vyšplhaly téměř o polovinu (44 %).

Zdražování se týká všech 13 krajských měst. Druhý nejvyšší procentuální nárůst zaznamenala Ostrava. Ceny zde za 3 roky vzrostly o více než 98 %. Na pomyslném třetím místě stojí Zlín s nárůstem 77 %. Naopak nejméně se zvýšily v Karlových Varech (49 %) a v Praze (38 %). V hlavním městě dnes za metr čtverečný v průměru zaplatíte 106 750 Kč. Byt o rozloze 75 m2 vás v Praze vyjde na 8 000 000 Kč, zatímco v roce 2018 byste za stejnou nemovitost zaplatili „jen“ 5 800 000 Kč.

PS: nic neroste až do nebe,

Tým férového pronájmu.

Diskuse

Buďte první, kdo okomentuje tento příspěvek.